Postawa a zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań tudzież predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa ona na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, podczas gdy sprawiać albo ochraniać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to tuzinkowy modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, o ile postura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne i wielce trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w jaki dana figura reaguje na swoją postawę. Ta reakcja jest bądź pozytywna ewentualnie negatywna, w relacje od czasu tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami być może czniać iść aż do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma ździebko szacunku do niej być może http://www.chrzastowski.pl dać zobaczyć tę postawę na skroś mówienie wyraźnie do tej osoby. Na zachowanie przypadkiem mieszać się masa czynników abstrahując od postawą, w tym przekonania na idea siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne natomiast wygoda. Jest to działanie lub przeciwdziałanie osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który byt funkcjonuje czy też działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w wyraźny sposób. Może to przechowywać we wnętrzu ocenę ludzi, spraw, przedmiotów lub wydarzeń. Takie oceny są cyklicznie pozytywne ewentualnie negatywne, pomimo tego mogą także być nieraz niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co do konkretnej osoby lub sprawy. Naukowcy sugerują również, że istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są niekiedy określane jak CAB ewentualnie abecadło postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli a przekonania na dany temat.
Komponent afektywny: gdy obiekt, osoba, zagwozdka ewentualnie zdarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: kiedy sylwetka wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje bez liku czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, kiedy i dlaczego kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się wyraźnie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego albo mogą być wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne tudzież normy społeczne mogą mieć przenikliwy waga na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, kiedy http://www.obiala.pl zasoby ludzkie powinni się zachowywać w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się nauczyć na mnóstwo sposobów. Zastanów się, w kto strategia reklamodawcy wpływają na Twoje podejście aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten interesujący i intrygujący obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się oraz postaw przez obserwację ludzi dookoła nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają masa czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców i w większości wypadków zaczynają uzasadniać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że pod pewnymi warunkami kadry są z większym natężeniem skłonni ochraniać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są po wielokroć wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zyskać czy też zadziać w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, iżby dostosować się do zachowania
W niektórych przypadkach siła robocza mogą naprawdę przekuć swoje nastawienie, żeby lepiej dopasować je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny owo zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli lub przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, siła robocza mogą przeobrazić swoje postawy, żeby odzwierciedlić swoje inne przekonania bądź rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, niemniej jednak zaczynasz natrafiać się z kimś, kto jest ogromnie chwiejny finansowo. Aby zmniejszyć prąd spowodowane sprzecznymi przekonaniami oraz zachowaniem, masz dwa możliwości. Możesz doprowadzić do końca przymierze zaś poszukać partnera, jaki jest z większym natężeniem pewny finansowo, bądź możesz zmniejszać się autorytet stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem oraz zachowaniem, musisz czy też przekształcić nastawienie, bądź przeistoczyć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą posiadać gigantyczny znaczenie na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą również sprawić jej zmianę.