Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie oraz zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnóstwo kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze środowisko i próbować rozumieć ranga człowieka tudzież jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieprzerwanie w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, iżby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone tudzież kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne natychmiast od czasu jakiegoś czasu, odkąd lat 50. ubiegłego wieku, natomiast rosły się tanie oraz przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, oraz jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, oraz i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – być może być znów wykorzystana albo poddana recyklingowi w układy od czasu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość zaś sztywność – zręczność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki od chwili zastosowania oraz funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, aby uzyskać http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, potęga natomiast spójność dla wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo z faktu, że wytrzymałość papieru ulega pogorszeniu pod wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd wybitnie wydajnej a pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie robić tekturowe tuby, które są chcący zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność i siła strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują teraz szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych czy też półtrwałych konstrukcji, takich kiedy przestrzenie wystawiennicze a rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów oraz podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu a zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie dać możliwość budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budownictwo mieszkaniowe oraz konstrukcje.